Konkurs dziennikarski „Potęga Prasy” 2022 rozstrzygnięty

Zakończyły się zmagania młodzieży szkolnej biorącej udział w konkursie „Potęga Prasy”, w którym główną nagrodą jest bezpłatny wyjazd na obóz dziennikarski do Rewala. Najwięcej nagród trafi do uczniów z Lublina, Krakowa i Sosnowca.

Tematem tegorocznej edycji był „Świat social mediów okiem młodzieży”.

Jury konkursowe obradowało w składzie:

  • Agnieszka Pacho (redaktor naczelna Tygodnika ANGORKA),
  • Katarzyna Gorzkiewicz (zastępca red. nacz. Tygodnika ANGORA),
  • Mirosława Kamińska (dziennikarka Tygodnika ANGORKA),
  • Maciej Wilczek (sekretarz redakcji Tygodnika ANGORA),
  • Adam Rogala (dziennikarz telewizyjny, instruktor merytoryczny na obozie dziennikarskim w Rewalu),
  • Maciej Wójcik (dziennikarz radiowy, instruktor merytoryczny na obozie dziennikarskim w Rewalu),
  • Bartłomiej Madej (członek zarządu Stowarzyszenia „Potęga Prasy”)
  • Adam Owczarek (przewodniczący jury, prezes zarządu Stowarzyszenia „Potęga Prasy”).

Nadesłane materiały oceniane były w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej.

Największe uznanie jurorów zdobyła praca Maksymiliana Wieczorskiego (17 l.) z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Autor tekstu „Brazylijska telenowela, czyli jak media społecznościowe mogą decydować o wyborach” otrzymuje pełne dofinansowanie do pobytu na tegorocznym obozie dziennikarskim w Rewalu.

W kategorii indywidualnej drugie miejsce zajął Kaj Taller (15 l.) z Wałbrzycha, który próbował odpowiedzieć na pytanie: „Czy to, co widzimy w social mediach, to świat rzeczywisty”. Trzecie – Aleksandra Osuch (16 l.) z Sosnowca, która apelowała: „Nie zapomnij dać łapki w górę!”, a na czwartej pozycji znalazła się Hanna Torzewska (15 l.), również z Sosnowca, pisząca o „Zakrzywionym obrazie rzeczywistości”.

Autorzy otrzymują nagrody w postaci 50-procentowego dofinansowania do pobytu na obozie dziennikarskim „Potęga Prasy”.

W kategorii mediów szkolnych wygrał „Alchemik”, czyli gazetka Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie. Nagrodą jest również 50-procentowe dofinansowanie do pobytu na obozie dla redaktora naczelnego lub osoby wskazanej przez redakcję albo opiekuna gazetki.

Jurorzy wyróżnili także dwa inne tytuły: „Byle do Dzwonka” – gazetkę Zespołu Edukacyjnego nr 6 w Zielonej Górze – jak również tytuł „Sensor”, wydawany przez III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Wyróżnienie przypadło w udziale także redakcji bloga szkolnej e-gazetki „Primo” ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, Magdalenie Malinowskiej (16 l.) z Imielina, która problemy związane z korzystaniem z social mediów przybliżyła w audycji radiowej, oraz Julii Zygmuntowicz (16 l.), która tematykę mediów społecznościowych poruszyła w przygotowanym przez siebie materiale wideo.

Wyróżnienia to dofinansowanie pobytu na obozie dla laureata lub osoby wskazanej przez redakcję, w kwocie 500 zł.

ADO