Konkurs dziennikarski rozstrzygnięty. Wiemy, kto pojedzie na obóz do Rewala
Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu „Potęga Prasy”. Największe uznanie jurorów w kategorii indywidualnej zdobył tekst Mateusza Milczarka, ucznia IV klasy LO im. F. Chopina w Sochaczewie, „Na co komu Kuchenne Rewolucje”. Autor otrzymuje tytuł Grand Prix, czyli możliwość bezpłatnego wyjazdu na obóz dziennikarski do Rewala. W kategorii mediów szkolnych wygrała gazetka „Cenzurka” wydawana przez Liceum Ogólnokształcące nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Tutaj nagrodą jest 50-procentowe dofinansowanie pobytu na obozie dla redaktora naczelnego lub osoby wskazanej przez redakcję lub opiekuna gazetki.
Jury konkursu obradowało w tym roku w składzie: Agnieszka Pacho – redaktor naczelna Tygodnika ANGORKA; Hanna Jocek, Mirosława Kamińska i Małgorzata Kopeć – dziennikarki Tygodnika ANGORKA; Katarzyna Gorzkiewicz – z-ca redaktora naczelnego Tygodnika ANGORA, Maciej Wilczek – sekretarz redakcji Tygodnika ANGORA, Adam Owczarek – prezes zarządu Stowarzyszenia „Potęga Prasy”, a także osoby współpracujące z obozem: dziennikarka prasowa i telewizyjna Justyna Kowalewska oraz dziennikarz radiowy Maciej Wójcik.
Jury, oceniając prace nadesłane przez młodzież, szczególną uwagę zwrócili na tekst „Torebka na wagę złota – a nawet więcej!” 17-letniej Patrycji Sinickiej z IV Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Sosnowcu oraz na pracę 19-letniej Kornelii Ciosmak z Kalisza Pomorskiego, która pisała o tym, „jak próchnica zębów stała się pożądana w epoce Tudorów”. Nagrody to również 50-procentowe dofinansowania pobytu na obozie.
W kategorii mediów szkolnych kapituła konkursu wyróżniła gazetki „Info-Micek” V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz „Abstrakt” Szkoły Podstawowej Dmuchawiec w Łodzi. Zauważając „zacięcie reporterskie”, jury doceniło również materiał wideo 13-letniego chorzowianina Kuby Kirschta, jak również audycję radiową 15-letniej Karoliny Siedleckiej z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana lll Sobieskiego w Białymstoku. Jurorzy nie przeszli też obojętnie obok tekstów zgłoszonych do konkursu przez 17-letnią Julię Zygmuntowicz ze Stargardu, zwłaszcza jej rozmowy z „Mistrzem reportażu wojennego: Wojciechem Jagielskim”. Wszystkie wyróżnienia wiążą się z możliwością dofinansowania pobytu na obozie (dla laureata lub osoby wskazanej przez redakcję) w kwocie 500 zł.
Tegoroczni laureaci konkursu „Potęga Prasy” będą się mogli spotkać na jednym z dwóch turnusów obozów dziennikarskich organizowanych w Rewalu. Na każdym będą mogli tworzyć lokalną gazetę „Rewalacje”, prowadzić audycje w rozgłośni RewalStacja, jak również przygotowywać materiały dziennikarskie dla telewizji internetowej TeVaRewal. Terminy turnusów, to: 26 czerwca – 11 lipca oraz 12 – 27 lipca.