Finał konkursu Potęga Prasy. Wiemy, kto pojedzie do Rewala na obóz dziennikarski

Zakończyły się zmagania w konkursie dziennikarskim pod patronatem „Angorki” Potęga Prasy 2019.

Jak zwykle zaskoczyliście nas jakością nadesłanych prac. A także ich formą, bowiem z roku na rok propozycje są coraz bardziej profesjonalne. Podobnie rzecz ma się z wyszukiwanymi i podejmowanymi tematami. Prawie zniknęły ograne felietonowe motywy, takie jak tolerancja, nietolerancja, dyskryminacja, nienawiść czy krytyka używek. Ich miejsce zajęły frapujące wywiady z interesującymi rozmówcami, zajmujące reportaże podróżnicze, relacje z wartościowych imprez i recenzje ambitnych książek, filmów, tudzież wydarzeń artystycznych. Znać, że dojrzewają Wasze zainteresowania, styl i pióro.

Nie inaczej przedstawiają się nadesłane na konkurs gazetki szkolne. Rzeczowe, ciekawe tematycznie, różnorodne. A przy tym solidnie skomponowane pod względem szaty graficznej i ilustracji; niekiedy całkowicie profesjonalne. Widać też, że staracie się nie bazować na ogranych schematach, lecz wymyślacie nowe, własne, oryginalne.

W związku z tym co roku nasze obrady są coraz bardziej żywiołowe i trudno o jednoznaczną ocenę.

Redaktor naczelna „Angorki” Agnieszka Pacho, zastępca redaktora naczelnego „Angory” Katarzyna Gorzkiewicz, prezes Stowarzyszenia Potęga Prasy Adam Owczarek, sekretarz „Angory” Maciej Wilczek i przedstawiciel biura turystycznego Grand Tour Mieczysław Mika oraz dziennikarze i redaktorzy naszego tygodnika Mira Kamińska i Mateusz Koprowski to jury konkursu. Po długiej i zażartej dyskusji doszli oni do wspólnych wniosków, wyłaniając laureatów tegorocznej odsłony Potęgi Prasy.

Nagrodę Grand Prix przyznano Magdalenie Wyrzykowskiej i Szymonowi Naumiakowi, autorom tekstu „Żywa legenda”. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim będą mogli bezpłatnie wziąć udział w tegorocznym obozie dziennikarskim w Rewalu. Dodatkowo ich praca została opublikowana w tym numerze „Angory”.

I miejsce w konkursie prac indywidualnych (dofinansowanie w wysokości 1245 zł) zdobyła Maria Wiewiórkowska za „Wywiad z Andrusem”.

Kolejne nagrody przypadły w udziale uczniom IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sosnowcu: Emilia Głowa za tekst „Jak spać na koncertach muzyki klasycznej?” otrzymała II miejsce i dofinansowanie w wysokości 1 tys. zł, a Wojciech Pielok za tekst „Żyć jak wilk morski” zdobył III miejsce i dofinansowanie w wysokości 750 zł.

Jury nagrodziło także gazetki szkolne.

Za najlepszą (I miejsce) uznało „Agrafkę” wydawaną przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum „Parnas” z Wrocławia. Jej redaktor naczelna Małgorzata Wieczorkiewicz otrzymuje dofinansowanie do obozu w wysokości 1245 zł.

II miejsce zajęła gazetka „Kontrast” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, zastępca redaktora naczelnego Ada Cybulska otrzymuje dofinansowanie w wysokości 1 tys. zł.

III miejsce zdobyła gazetka „ELO2” z II LO w Pabianicach, redaktor naczelna Anna Mądrakowska otrzymuje dofinansowanie w wysokości 750 zł.

Jury wyróżniło także (dofinansowaniami po 500 zł) pracę radiową Kamila Grelaka oraz blog Młode Podróżowanie Miłosza Kaczmarka.

Sprawdź gdzie i kiedy odbędzie się „Potęga Prasy”

Dla kogo jest obóz?

„Potęga Prasy” to obóz dziennikarski pod patronatem Tygodnika ANGORKA, znakomite miejsce wszystkich tych, którzy marzą o tym, aby pracować w mediach – chcą publikować swoje teksty w gazecie, prowadzić programy radiu, pokazać się przed kamerą telewizji internetowej. Podczas dwutygodniowego turnusu uczestnicy tworzą gazetę „Rewalacje”, prowadzą audycje radiowe w rozgłośni „RewalStacja” i przygotowują materiały dziennikarskie dla telewizji internetowej „TeVa-Rewal”. – Miło jest przyglądać się, jak pojawiający się na obozie młodzi ludzie stawiają swoje pierwsze kroki dziennikarskie, a potem zostają w zawodzie i można ich usłyszeć w radiu, albo zobaczyć w telewizji – mówi Mieczysław Mika, wiceprezes stowarzyszenia, od wielu lat odpowiadający za merytoryczną stronę obozu.

 

(opr. Mateusz Koprowski, fot. Piotr Kamionka)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *