fot. Wikipedia

Gdyby dwieście lat temu żyjącym ówcześnie ludziom powiedziano, że powstanie coś takiego jak telefon komórkowy, czyli urządzenie bez kabla spełniające wiele funkcji, to prawdopodobnie taka osoba zostałaby spalona jako czarownica na stosie.

Telefon, jak każdy inny wynalazek, posiada wady i zalety. Do zalet zaliczają się np. wysyłanie SMS-a, który zastępuje telegram. Telefon jest jednocześnie aparatem fotograficznym, a także dyktafonem czy też minitelewizorem. Dzięki niemu możemy na żywo relacjonować, co się u nas dzieje czy wstawiać filmiki poprzez różne aplikacje.

Elektromagnetyczne zagrożenie

Tak jak każde urządzenie posiada także wady, np. ludzie popadają często przez to w uzależnienie. Częste korzystanie doprowadza do chorób nowotworowych. Jak powiedziała pani prof. Alicja Bortkiewicz dla portalu Medonet, analizy wykazały, że osoby używające telefonów komórkowych dłużej niż 10 lat mają o 46% większe ryzyko zachorowania na nowotwór głowy w porównaniu do tych, którzy korzystają z niego krócej. – Ryzyko o 29% zwiększa też trzymanie telefonu podczas rozmowy zawsze z tej samej strony głowy – dodaje naukowczyni. – Telefony komórkowe mogą doprowadzić do raka, ponieważ emitują pola elektromagnetyczne. Ich wpływ na człowieka zależy od częstotliwości i intensywności. Dodatkowo duża intensywność pola wiąże się z efektem termicznym, tzn. ogrzewaniem tkanek na skutek pochłaniania energii. Aby przeciwdziałać nadmiernemu ogrzewaniu, ustalone zostały odpowiednie normy, gwarantujące ochronę przed wzrostem temperatury ciała lub tkanek o 1 stopień C – podaje serwis Medonet.

Niewłaściwe korzystanie

Kilka lat temu, gdy nie było Internetu, a telefony nie były tak nowoczesne, tłumaczono, że człowiek jest głupi, bo nie ma skąd brać wiedzy. W dzisiejszych czasach nie potrafimy z dostępu do wiedzy korzystać. – W wielu krajach istnieją już nawet zakazy używania telefonów komórkowych w szkołach, m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii i Chinach. Regulacje te dotyczą problemów z koncentracją na lekcjach, uzależnienia od np. internetu i negatywny wpływ na relacje społeczne uczniów – dowiadujemy się również ze strony Medonet. Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że niekoniecznie tylko młodzież, ale też osoby starsze, nie korzystają z telefonu jako tylko i wyłącznie w celu zdobycia informacji, dowiedzenia się o czymś. Są osoby, które potrafią wyrządzić ogromną szkodę innym ludziom, korzystając w niewłaściwy sposób z tak szeroko dostępnych urządzeń

Moim zdaniem telefon mimo wielu wad jest nam bardzo potrzebny i przydatny. Gdybym miała wybrać, postawiłabym na życie ze smartfonem niż bez niego. Jestem bowiem pokoleniem, które już się wychowało na nowoczesnych urządzeniach i osobiście nie wyobrażam sobie bez nich życia. Jak powiedział kiedyś ktoś mądry: ,,W dzisiejszych czasach bez telefonu to jak bez ręki”.